Kategorie
Nintendo

『RECENZJA』Super Mario Maker 2, niech ograniczy cię tylko wyobraźnia!

Marzyło ci się kiedyś stworzyć własne levele z Super Mario? Super Mario Maker 2 pozwoli ci na to!

Posiadacze konsoli Wii U w 2015 roku otrzymali wielki hit, czyli grę Super Mario Maker. Jak niektórzy mogą poznać po tytule, mogliśmy tam stworzyć własne poziomy, a także grać w poziomy innych. Później, własnymi levelami mogli nacieszyć się także posiadacze Nintendo 3DS’a, a dokładnie 2 grudnia 2016 roku, czyli mniej więcej rok od premiery gry na konsolę Wii U. No ale czy to o Super Mario Maker miał być ten artykuł? Otóż tak i nie. Dnia 28 czerwca, 2019 roku, posiadacze (nadal najnowszej na rynku) konsoli od Nintendo, czyli Nintendo Switch, otrzymali kontynuację Super Mario Maker. Super Mario Maker 2, czyli jedna z najlepszych gier z serii Super Mario w 2D. W tym artykule zrecenzuję drugą część Mariowego szaleństwa z Wii U i 3DS’a. Zaczynajmy!

Switchowy przebój – co warto wiedzieć?

W grze Super Mario Maker 2 mamy do wyboru ponad 5 rodzajów gry takich jak:

 • Super Mario Bros, klasyk z lat 80.
 • Super Mario Bros 3
 • Super Mario World
 • New Super Mario Bros U
 • Oraz specjalny styl z własnymi przedmiotami, Super Mario 3D World

Przedmioty, których możemy używać są w pierwszych 4 trybach takie same (ze zmienioną grafiką) a w trybie Super Mario 3D World, mamy przedmioty specjalnie przeznaczone do tej gry.

Przedmioty: Na co się dzielą i ile ich mamy?

Otóż podstawą dobrego levelu (a dokładnie to każdego levelu) są użyte tam bloki, Power Up’y, przeciwnicy i tak dalej. Przedmioty dzielimy na kategorie:

 • Terrain- między innymi znajdziemy tutaj rury, niektóre bloki, teren, semsolid platformy, mosty itd.
 • Items- czyli jak sama nazwa wskazuje- przedmioty. Znajdziemy tutaj monety, Power Up’y, a także Yoshiego.
 • Enemies- klasyczni przeciwnicy. Między innymi są to Goomby, Koopa Troopy, kilka bossów takich jak Bowser, Koopalings, Boom Boom i inni.
 • Gizmos- dodatki takie jak drzwi, przyciski ON/OFF, bloki ON/OFF, Snake Blocki, i inne dodatkowe ulepszenia twojego levelu.
źródło: static.muve.pl/uploads/product-gallery/0113/3488/super-mario-maker-2-10-min.jpg

Zabawa od samego Nintendo, czyli Story Mode.

Darmowy tryb Story Mode polega na budowie zamku z zebranych monet. Mamy tam levele łatwiejsze, trudniejsze, a czasami zamiast monet, jako wynagrodzenie otrzymujemy przedmioty kosmetyczne do naszego Avatara twórcy w Course World. Fabuła trybu Story Mode jest krótka i zrozumiała. W skórcie polega ona na przechodzeniu leveli które otrzymujemy od Toada i zbieraniu monet które otrzymujemy za przejście danego poziomu. Po zebraniu wystarczającej ilości monet możemy rozpocząć budowę kawałka zamku. Proste? Za to fajne!

Course World- trochę płatna, ale fajna rozrywka.

W trybie Course World, możemy grać w poziomy innych, udostępniać własne, przechodzić je w 4- osobowych drużynach, lub speedrunować je w speedrunach Ninji. Wszystko brzmi super, ale jaki jest w tym haczyk? Otóż żeby grać w Course World, musimy wykupić płatną subskrybcję, Nintendo Switch Online. Czy warto? Jeśli lubisz Mario, i chcesz znaleźć czasami naprawdę dobre levele, to warto.

Gołębiowe porady

W grze mamy także świetne lekcje na temat budowania poziomów. Podczas lekcji, rozmawiają ze sobą dwie postacie, opisując przy swojej konwersacji jak budować. W skrócie mówiąc, gołąb i człowiek uczą nas grania w grę. Może trochę dziwne, ale na pewno przydatne!

Zalety i wady

Najpierw omówię zalety:

 • Większa ilość przedmiotów niż w SMM1
 • Ciekawy tryb Story Mode z około 90 misjami do przejścia
 • Nowy styl gry, Mario 3D World
 • Tutorial jak zbudować level
 • Lepszy edytor leveli

A teraz wady:

 • Tryb Co-op jest totalnie losowy, łączy nas z graczami którzy mniej więcej w tym samym momencie kliknęli guzik Connect.
 • Brak kilku przedmiotów z SMM1

Podsumowując, Super Mario Maker 2 jest jedną z najlepszych gier z serii Super Mario na Nintendo Switch. Oprócz edytora poziomów otrzymujemy także darmowy i wciągający tryb Story Mode. Cieszę się że przeczytałeś/aś mój artykuł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s